05 Marca 2018

Torowe MŚ 2018: Szymon Sajnok ze złotem w omnium

Torowe MŚ 2018: Szymon Sajnok ze złotem w omnium

Po złoty medal mistrzostw świata w kolarstwie torowym w konkurencji omnium sięgnął dziś Szymon Sajnok, dostarczając swoim kibicom niesamowitych emocji.

Wyniki torowych mistrzostw świata 2018

Sobota była przedostatnim dniem rywalizacji o medale mistrzostw świata w kolarstwie torowym. W popołudniowej sesji na welodromie w holenderskim Apeldoorn rywalizowano m.in. w męskim sprincie, wyścigu indywidualnym na dochodzenie kobiet czy wyścigu kobiet na 500m. Rozegrano również dwa pierwsze wyścig torowego wieloboju, czyli omnium oraz kobiecego madisona.

W kobiecym wyścigu na 500m Polki nie startowały, ale za to dwie stanęły do rywalizacji w kwalifikacjach wyścigu na dochodzenie. Do ścisłego finału awansowały 4 najszybsze zawodniczki z kwalifikacji - bardzo blisko wejścia do tego grona była Justyna Kaczkowska, jednak ostatecznie zajęła ona 5. rezultat. 21. była druga z naszych zawodniczek, Nikola Różyńska.

W popołudniowej sesji trwała także dalsza część zmagań w sprincie mężczyzn. Wczoraj do ćwierćfinału awansował zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w tej konkurencji, Mateusz Rudyk, jednak tym razem nie dał on rady pokonać rywala z Francji i ostatecznie zajął 5. miejsce.

W sesji wieczornej w szranki stanął biało-czerwony duet Wiktoria Pikulik i Nikol Płosaj. Polki stanowiły jednak jedynie tło dla walki toczącej się pomiędzy rywalkami i zakończyły wyścig na przedostatnim, 14. miejscu.

Zdecydowanie największe emocje towarzyszyły dziś kibicom polskiej reprezentacji podczas startów Szymona Sajnoka, po którym od początku spodziewano się dobrego rezultatu. Wychowanek GKS Cartusii niejednokrotnie pokazywał już, że potrafi zachować chłodną głowę i odnosić sukcesy w omnium. Początek jednak nie był najlepszy - w scratchu Sajnok był zaledwie 12. choć na szczęście nie przekreślało to jego szans na medal. W wyścigu tempo 20-latek sprawnie poprawił jednak swoje notowania - 2. lokata pozwoliła mu awansować na 3. pozycję w klasyfikacji łącznej, co było obiecującym prognostykiem przed dwoma kolejnymi wyścigami zaplanowanymi na wieczorną sesję.

Wieczorem Sajnok nie zawiódł. Kolarz zawodowej grupy CCC Sprandi Polkowice najpierw dał popis swoich możliwości w wyścigu eliminacyjnym, mrożąc przy okazji wszystkim krew w żyłach swoimi ryzykownymi zagrywkami, a następnie pojechał kapitalny wyścig punktowy. Na ostatnim lotnym finiszu Polak sprawnie wyprzedził dwójkę największych rywali i zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji łącznej omnium. Oznaczało to, że został on właśnie torowym mistrzem świata w omnium.

Fot. UCI