18 Września 2017

Szosowe MŚ: Ekipa Kwiatkowskiego z brązem w drużynówce

W niedzielę w norweskim Bergen rozpoczęły się 90. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym. Za kolarkami i kolarzami pierwsze starty w konkurencjach drużynowych i indywidualnych jazd na czas.

Wyniki szosowych MŚ 2017

Rywalizacja o medale szosowych mistrzostw świata rozpoczęła się w niedzielę od drużynówek, które powróciły do programu MŚ przed pięcioma laty. Na dystansie nieznacznie przekraczającym 42 kilometry ścigały się zarówno składy kobiece, jak i męskie. Wśród Pań jedyną Polką była jadąca w BTC City Ljubljana Eugenia Bujak, która razem ze swoimi koleżankami zajęła 7. miejsce. Triumfowały kolarki z Team Sunweb, podobnie jak kilka godzin później ich drużynowi koledzy w wyścigu męskich drużyn. Do niemieckiej ekipy 22 sekundy stracił Team Sky z Michałem Kwiatkowskim w składzie, po pozwoliło na zdobycie brązowych medali. Dobrą, 8. lokatę wykręcili z kolei kolarze polskiej prokontynentalnej grupy CCC Sprandi Polkowice, jadący w składzie: Marcin Białobłocki, Jonas Koch, Łukasz Owsian, Maciej Paterski, Mateusz Taciak i Jan Tratnik. Na 10. miejscu sklasyfikowana została zaś drużyna Macieja Bodnara - Bora-hansgrohe.

Na poniedziałek zaplanowane zostały indywidualne czasówki juniorek (16,1km) i orlików (37,2km), a Polskę w tych wyścigach reprezentowali Marta Jaskulska (BCM Nowatex Ziemia Darłowska) oraz Szymon Sajnok (Attaque Team Gusto) i Piotr Brożyna (CCC Sprandi Polkowice). Zarówno dziewczyny, jak i chłopacy mieli do pokonania lekkie podjazdy oraz odcinek brukowy, który znalazł się także dzień wcześniej na drużynówkach.

Wśród juniorek triumfowała Włoszka Elena Pirrone, pokonując o 6 sekund swoją rodaczkę Alessię Vigilię oraz o 42 sekundy Australijkę Madeleine Fasnacht. Na 25. miejsc, ze stratą 2 minut i 20 sekund, sklasyfikowana została Jaskulska. Podobnie spisali się nasi młodzieżowcy - 23. był Brożyna, a 24. Sajnok. Triumfował Duńczyk Mikkel Bjerg przed Amerykaninem Brandonem McNultym i Francuzem Corentinem Ermenaultem.