03 Lipca 2021

Zmarł Piotr Karkoszka

Zmarł Piotr Karkoszka

Polski Związek Kolarski z głębokim żalem informuje, iż w dniu 03 lipca 2021 roku zmarł

ŚP. Piotr Karkoszka

Wieloletni Sekretarz Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Kolarskiego,delegat na Walne Zjazdy PZKol., kolarz, trener, działacz.


Karkoszka jest jednym z tych “działaczy”, którzy kolarstwu poświęcili niemal całe swoje życie. Mając za sobą karierę kolarza w latach ’70 i ’80, prawdziwe powołanie i spełnienie odnalazł się w roli trenera i pedagoga.  Jego klub „Sokół” Kęty to jeden z najliczniejszych klubów kolarskich w Małopolsce. Konsekwentnie i systematycznie jeździł z młodzieżą na małe i duże wyścigi w regionie a następnie w całym kraju.

Swoją kolarską przygodą rozpoczął w Unii Oświęcim w 1971 roku w wieku 17 lat. Jeździł w barwach oświęcimskiego klubu 7 lat pod okiem Antoniego Matlaka. To za jego namową, gdy sekcja kolarska w Oświęcimiu upadła, przeniósł się do LKS Wilamowiczanka. I tam właśnie, gdy trener Matlak zrezygnował z pracy, podjął się jednocześnie na początku lat 80. roli szkoleniowca. Po raz ostatni ścigał się w 1987 roku. Brał udział w kilku dużych imprezach, w tym Małopolskim Wyścigu Górskim.

Po ukończeniu AGH podjął pracę w Zakładach Metali Lekkich w Kętach, ale z kolarstwem ani na moment się nie rozstawał. To właśnie za sprawą Piotra Karkoszki w 1990 roku w Kętach powstał klub kolarski. Okazało się, że młodzieży chętnej do ścigania się nie brakuje. Był nie tylko trenerem, ale musiał być także menedżerem, a poza tym mechanikiem i oczywiście kierować klubem.

Jego podopieczni mają w dorobku szereg medali MP i mistrzostw województwa w różnych kategoriach wiekowych i różnych konkurencjach od szosy przez MTB, a na przełajach kończąc. Wizytówką sekcji jest Przemysław Niemiec, Marta Lach, Anna Plichta, Adrian Honkisz, Magdalena Zielińska, Bartłomiej Wawak, Marek Stefanik, Jakub Latocha, Sławomir Bury, Adrian Honkisz, Maciej Adamczyk, Grzegorz Hajda, Wojciech Kućka, Mariusz Siudka, Artur Mirocha, Marcin Mrożek, Mieszko Bulik.

Żegnaj przyjacielu…

Twoja śmierć – to niepowetowana strata dla polskiego kolarstwa.

Rodzinie – żonie Jadzi, dzieciom i wnukom  – składamy wyrazy szczerego współczucia.

W imieniu Zarządu i pracowników Polskiego Związku Kolarskiego

Krzysztof Golwiej

Prezes