19 Października 2017

Torowe ME: Polki z brązowym medalem w wyścigu na dochodzenie!

Po pierwszy medal podczas trwających w Berlinie torowych mistrzostw Europy sięgnęły dziś nasze reprezentantki rywalizujące w drużynowym wyścigu na dochodzenie.

Wyniki

Oficjalnie torowe mistrzostwa Europy elity rozpoczęły się w środę na berlińskim welodromie, jednak pierwsze medale rozdano dopiero dziś. W czwartkowy wieczór do rozdania czekało sześć kompletów medali - w wyścigach drużynowych na dochodzenie i sprintach drużynowych obu płci oraz scratchu mężczyzn i wyścigu eliminacyjnym kobiet. We wszystkich konkurencjach mieliśmy swoich przedstawicieli. Jak im poszło?

Jeszcze wczoraj odbyły się kwalifikacje do wyścigów na dochodzenie drużyn. Zarówno Polki, jadące w składzie Justyna Kaczkowska, Katarzyna Pawłowska, Daria Pikulik i Nikol Płosaj, jak i mężczyźni w składzie Daniel Staniszewski, Alan Banaszek, Szymon Krawczyk, Szymon Sajnok, pewnie awansowali do zaplanowanej na czwartek pierwszej rundy rywalizacji.

Jako pierwsze popołudniu w szranki stanęły dziś panie, które co prawda przegrały swój wyścig z Włoszkami, jednak uzyskany przez nie wynik okazał się wystarczający, by wieczorem mogły stoczyć bój o brązowe medale. Ich konkurentkami w finałowym biegu były Francuzki, jednak Polki okazały się nie do pokonania i zmagania w wyścigu na dochodzenie zakończyły na trzecim stopniu podium. Jakby tego było mało, finiszując z czasem 4:24.705 pobiły one rekord Polski.

Nowy rekord Polski ustanowili także panowie (Alan Banaszek, Szymon Krawczyk, Szymon Sajnok, Bartosz Rudyk), którzy w popołudniowej rundzie wykręcili znakomity rezultat 3:58.523. Niestety poziom rywalizacji był naprawdę wysoki i choć Polacy wygrali swój wyścig, nie zakwalifikowali się do dalszej walki o medale, kończąc zmagania na 6. miejscu.

W sprintach drużynowych jadący w składzie Maciej Bielecki, Mateusz Rudyk i Krzysztof Maksel zdołali zająć 7. lokatę, zaś kobiecy duet Urszula Łoś i Julita Jagodzińska sklasyfikowany został na 9. miejscu.

W wyścigu eliminacyjnym kobiet biało-czerwone barwy reprezentowała Monia Graczewska, jednak Polka dość szybko odpadłą z wyścigu, zajmując 16. lokatę. Ostatnim z wyścigów z udziałem naszych zawodników był męski scratch, w którym wystąpił mistrz świata w tej konkurencji, Adrian Tekliński. Wyścig miał dynamiczny przebieg i okazał się by bardzo szybkim. Pomimo walecznej postawy i prób ataków, Tekliński finiszował na 16. pozycji.