24 Września 2017

Szosowe MŚ: Kwiatkowski kończy wyścig elity na 11. miejscu

Po trzeci z rzędu tytuł szosowego mistrza świata wywalczył w niedzielne popołudnie w norweskim Bergen Słowak Peter Sagan. Na 11. miejscu wyścig elity mężczyzn o tęczową koszulkę zakończył lider polskiej reprezentajci, Michał Kwiakowski.

Wyniki szosowych MŚ 2017

W niedzielne popołudnie rozpoczął się ostatni z wyścigów tegorocznych, szosowych mistrzostw świata, które rozgrywane były w niezwykle malowniczej scenerii Norwegii. Trasa wyścigu męskiej elity liczyła w sumie blisko 270 kilometrów i podzielona była na 40-kilometrowy dojazd do rundy, którą następnie kolarze pokonywali 11-krotnie. Na 19-kilometrowym okrążeniu czekały na dnich podjazdy od Arstad (1km; 5%) oraz Salmon Hill (1,5km; 6,4%).  Do rywalizacji przystąpiło 196 zawodników z 44 krajów, a Polskę reprezentowała szóstka: Maciej Bodnar, Paweł Poljański (obaj Bora-Hansgrohe), Michał Gołaś, Michał Kwiatkowski, Łukasz Wiśniowski (wszyscy Tram Sky) oraz Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice).

Przez większość dnia na czele utrzymywała się 9-osobowa ucieczka, która z niewielką przewagą przewodziła kolumnie wyścigu. Podczas gdy kontrolę za sytuację na trasie przejęli na siebie w tym czasie reprezentanci Norwegii, Polscy spokojnie, ale czujnie jechali w peletonie.

Akcja dziwiątki zakończona została na 80 kilometrów przed metą, ale już w połowie 8. okrążenia uformowała się kolejna ucieczka, w której obecny był m.in. Belg Tim Wellens, który słynie z udanych akcji zaczepnych. Zrobiło się nieco nerwowo - tempo jazdy wzrosło, a Polski pociąg przesunął się na drugą pozycję w głównej grupie. M.in. za sprawą intensywnej pracy Macieja Bodnara ucieczka została złapana w połowie przedostatniego okrążenia. Chwilę później kolarze pokonywali podjazd pod "łososiowe wzgórze", na który podjętych zostało kilka prób ataków, jednak żadna nie zakończyła się powodzeniem. Ostatnie okrążenie zawodnicy zaczęli razem.

Pomimo podejmowanych ataków w trakcie ostatnich 19 kilometrów o podziale medali zadecydował sprint z grupy. Najskuteczniejszym kolarzem na mecie okazał sie Peter Sagan, sięgając po swoje trzecie z rzędu mistrzostwo świata. Słowak tym samym został pierwszym kolarzem w historii, któremu sie to udało. Na kresce pokonał on Norwega Alexandra Kristoffa oraz Australijczyka Michaela Matthewsa. Kwiatkowski ostatecznie wywalczył 11. miejsce.