12 Sierpnia 2017

Alan Banaszek wygrywa Memoriał Henryka Łasaka 2017

Alan Banaszek wygrywa Memoriał Henryka Łasaka 2017

Tradycyjnie już w połowie sierpnia kolarze rywalizowali w Memoriale Henryka Łasaka. W tym roku do pokonania było nieco ponad 165 kilometrów podzielonych na 5 rund wokół Suchej Beskidzkiej, gdzie wyznaczony był zarówno start, jak i meta wyścigu.

Kolarze jechali bardzo aktywnie od samego początku, podejmując się licznych ataków, po których na prowadzeniu uformowała się ucieczka, do której załapali się m.in. Mateusz Komar i Adam Stachowiak (obaj Voster Uniwheels Team), Mateusz Taciak (CCC Sprandi Polkowice), Mikołaj Gutek (Mayday Team Lublin) i Adrian Kucharek (Domin Sport). Mijając 60. kilometr trasy mieli oni w zapasie blisko 5 minut nad grupą zasadniczą, w której kontrolę sprawowali zawodnicy grupy Wibatech 7R Fuji.

Po przejechaniu 100 kilometrów w czołówce nastąpił rozłam. Do przodu odskoczyli Mikołaj Gutek, Mateusz Komar, Moritz Malacharek (LKT Team Brandenburg), Oleksandr Prevar (Kolss Cycling Team) oraz Oleksandr Golovash (Minsk Cycling Club). 15 kilometrów dalej piątka miała ponad pół minuty zapasu nad resztą ucieczki i kolejne 3 minuty nad peletonem, w którym do pracy zabrali się zawodnicy CCC Sprandi Polkowice.

Efekty pościgu szybko dało się zauważyć, bowiem już kilkanaście kilometrów dalej peleton doszedł cześć harcowników, a pozostała na czele piątka miała już tylko 2 minuty przewagi, która systematycznie malała. Ostateczny kres ucieczki nastąpił 15 kilometrów przed metą, a okrojony w składzie peleton zaczął szykować się do finałowej rozgrywki.

Na prowadzącym lekko w dół finiszu doszło do sprintu z grupy, a najszybszy na kresce okazał się niespełna 20-letni Alan Banaszek (CCC Sprandi Polkowice), pokonując Sylwestra Janiszewskiego (Wibatech 7R Fuji) oraz Artura Detko (Domin Sport).

© Mateusz Dudek