28 Maja 2017

PŚ XCO: Włoszczowska druga, Droździok 4!

W niemieckim Albstadt rozegrano drugą edycję Pucharu Świata w kolarstwie cross country. Świetnie pojechały w nim Polki - Maja Włoszczowska była druga w elicie, a Marlena Droździok czwarta w kategorii do lat 23.

Tydzień temu na otwarciu PŚ w Novym Mescie na Morave Maja Włoszczowska (Kross Racing Team) wygrała finiszowy spirnt o czwartą lokate z Yaną Belomoiną (CST Sandd American Eagle MTB Racing Team), tym razem Ukrainka była najszybszą zawodniczką i wygrała wyścig kobiecej Elity. Wyścig miał szansę mieć zupełnie inny przebieg, bo zeszłotygodniowa triumfatorka, Annika Langvad (Specialized Racing) znów znakomicie zaczęła wyścig. Niestety Dunka przewróciła się, co wykorzystała jadąca za jej plecami Włoszczowska, wychodząc na prowadzenie.

Na ostatniej rundzie pierwszeństwo Polce odebrała Ukrainka, która pomknęła samotnie na metę. Kolarka z Jeleniej Góry zameldowała się na mecie jako druga, tracąc 16 sekund do Yany. Kilka sekund po Mai finiszowała jej teamowa koleżanka Jolanda Neff i zajęła najniższy stopień podium. Drugą wśród Polek była Katarzyna Solus-Miśkowicz (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team), która zajęła 22. miejsce. 38. była z kolei Aleksandra Podgórska (SGR Specialized), a 42. Paula Gorycka (Struby BiXS Team).

W wyścigu Elity mężczyzn ponownie nie było mocnych na Nino Schurtera (Scott-SRAM MTB Racing Team). Mistrz olimpijski z Rio de Janeiro podobnie jak tydzień temu wypracował blisko półminutową przewagę nad drugim z rywali, którym był słynny przełajowiec Mathieu van der Poel. Najszybszym z Polaków był znów Bartłomiej Wawak (Kross Racing Team), który ze stratą niespełna 1:39 uplasował się na 27. miejscu. Siedem oczek dalej, na 34. pozycji ukończył wyścig Marek Konwa (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team).

Doskonale spisała się Marlena Droździok (Scott Eurocycles), kończąc wyścig kategorii młodzieżowej na czwartym miejscu. Polka straciła do zwycięskiej Evie Richards około czterech minut, a do podium zabrakło jej niespełna dwie i pół minuty. Miejsca 28. i 30. zajęły Gabriela Wojtyła (Superior Zator) i Magdalena Zielińska (UKS Sokół Kęty).

W wygranym przez Włocha Nadira Colledani wyścigu U23 mężczyzn najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był Marceli Bogusławski (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team), który zajął 65. miejsce. Jedno okrążenie stracili Filip Helta (93.) i Michał Topór (124.).

źródło: mtbnews.pl / zdjęcie: Kross Racing Team